Jaka mata do ćwiczeń najlepsza? Opinie i Ranking

Dobra mata do ćwiczeń to praktyczny i wygodny przyrząd, który jest niezbędny wszystkim osobom dbającym o swoją formę. Nie ważne czy dopiero masz zamiar zacząć swoją przygodę ze sportem czy może od dawna już ćwiczysz – dobra mata to podstawa komfortu i bezpieczeństwa podczas treningu.

W sklepach sportowych mamy duży wybór różnego rodzaju mat. Jakimi kryteriami, poza indywidualnym doborem koloru, powinniśmy się kierować przy wyborze dobrej maty do ćwiczeń?

Cena maty do ćwiczeń oscyluje w granicach od 20 do nawet 500 zł.

Ze względu na materiał wykonania, możemy wyróżnić maty:

 • z pianki (polietylenowej, neoprenowej)
 • gumowe
 • z materiałów łączonych (guma, kauczuk, polietylen, neopren)

Ze względu na sposób składania wyróżniamy maty:

 • zwijane
 • składane (zbudowane z 3-4 modułów)
 • leżące (nieprzeznaczone do składania i zwijania – podczas takiego użytkowania mogą ulec zniszczeniu)

Pierwszym, podstawowym kryterium wyboru dobrej maty do ćwiczeń jest jakość jej wykonania. Kiedy zdecydujemy się na matę zwijaną, musimy zwrócić uwagę na sposób i jakość wykończenia jej brzegów. W przypadku mat składanych należy przyjrzeć się jakości wykonania łączeń pomiędzy modułami – nie chcemy przecież, aby nasza mata do ćwiczeń rozpadła się po kilku użyciach.

Jaka powinna być grubość maty do ćwiczeń?

W zależności od przeznaczenia maty do ćwiczeń będą się od siebie różniły grubością (maty do ćwiczeń w butach i bez butów).

Cienkie maty do ćwiczeń (od 2,5 do 3,5 mm grubości) przeznaczone są zwykle do ćwiczenia jogi. Mają za zadanie uchronić nas przed ślizganiem się rąk i stóp w czasie wykonywania ćwiczeń.

Nieco grubsze maty (od 7 do 10 mm grubości) przeznaczone są do ćwiczeń fitness, aerobic czy pilates. Ich zadaniem jest ochrona ciała przed otarciami i odgnieceniami oraz zapewnienie dobrej przyczepności ciała w czasie treningu.

Grubsze maty (przypominające grubością i wymiarami materace) przeznaczone są zwykle do treningów sportów kontaktowych np. judo czy gimnastyki korekcyjnej. Ten typ mat jest mało kompaktowy i niewygodny w codziennym transporcie.

Bardzo ważnym aspektem przy wyborze odpowiedniej maty do ćwiczeń jest to, czy w czasie treningu nie będzie się ona przesuwać. Jest to szczególnie ważne przy ćwiczeniach statycznych np. jodze, gdzie stojąc na macie, wykonujemy różnego rodzaju pozycje, a jej zła przyczepność może skutkować dla ćwiczącego upadkiem, a nawet kontuzją. Dlatego, jeśli zależy nam na dobrej przyczepności maty do ćwiczeń, powinniśmy wybrać model ogumowany od spodu lub z tłoczoną fakturą, która zapewni jej dobre przyleganie do podłoża.

Wymiary maty do ćwiczeń

Kolejną ważną cechą, na którą musimy zwrócić uwagę podczas wyboru maty do ćwiczeń, jest jej długość i szerokość. Standardowe maty do ćwiczeń, które spotykamy w sklepach, mają zwykle od 120 do 180 cm długości, oraz od 50 do 61 cm szerokości. Wymiary maty powinniśmy dobierać indywidualnie – zarówno według naszej wygody, jak i odpowiednio do ćwiczeń, jakie będziemy na niej wykonywali.

Podczas wyboru dobrej maty do ćwiczeń powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jej wymiary po zwinięciu/złożeniu. W zależności od tego, czy będziemy ją użytkować tylko w domu czy zabierać ze sobą na każdy trening na siłowni, mata powinna być odpowiednio kompaktowa. Kupując matę do ćwiczeń, zwróćmy uwagę na to, czy dołączone są do niej paski, którymi możemy spiąć matę po złożeniu lub pokrowiec, który ułatwi nam jej transport. W przypadku mat leżących, które nie nadają się do składania/zwijania, warto zwrócić uwagę na to, czy mata posiada specjalny otwór, który umożliwi powieszenie jej np. na ścianie.

Jaką matę do ćwiczeń wybrać?

Przy wyborze dobrej maty do ćwiczeń należy zwrócić uwagę na zalecenia co do utrzymania jej higieny. Najlepszym wyborem będzie mata, którą można dokładnie umyć pod bieżącą wodą i odkazić specjalnymi środkami bakterio, wiruso i grzybobójczymi.

Reasumując – maty do ćwiczeń mają różne przedziały cenowe. Najtańszą możemy kupić już na 20 zł, a ceny najdroższych sięgają nawet 500 zł lub więcej. Przy wyborze maty do ćwiczeń kierujmy się jej jakością. Szczególną uwagę należy zwrócić na przyczepność maty do podłoża, tak aby w czasie ćwiczeń mata nie przesuwała się i nie była powodem potencjalnej kontuzji. Dobrym wyborem będzie mata z ogumowanym spodem. Kwestią indywidualną jest dobór odpowiednich wymiarów maty (długości, szerokości i grubości) – jest to uzależnione od rodzaju sportu jaki mamy zamiar uprawiać. Ponadto ważna kwestią jest kompaktowość maty do ćwiczeń – im mniej miejsca zajmuje po złożeniu tym łatwiej jest ją transportować. Ostatnim bardzo ważnym aspektem jest sposób czyszczenia maty. Najlepiej, aby można było umyć ja dokładnie pod bieżącą wodą i regularnie (po każdym użyciu) odkażać specjalnie przeznaczonymi do tego środkami.

Mata do ćwiczeń - Ranking 2019

Jeżeli chcecie dobrze wybrać i kupić sprzęt w kategorii Mata do ćwiczeń, to mamy nadzieję, że poniższy Ranking Wam to ułatwi. W tabeli znajduje się ranking najpopularniejszych obecnie produktów w dziale Mata do ćwiczeń. Ranking powstał dzięki danym udostępnianym przez serwis Skąpiec.pl i jest on przez nas uaktualniany codziennie.

Miejsce Nazwa Producent Cena
1Insportline In7762InsportlineAktualna Cena
2Kettler Mata gumowa 220x110KettlerAktualna Cena
3Insportline EVA40 IN2385InsportlineAktualna Cena
4VITALMAXX Mata do akupresuryVITALMAXXAktualna Cena
5Allright PuzzleAllrightAktualna Cena
Często szukamy tego:
 • biedronka poznan maty dla cwiczen
 • jaką mate do akupresury kupić dobrą
 • mata do ćwiczeń WYMIARY

Jaka mata do ćwiczeń najlepsza? Opinie i Ranking - Opinie i komentarze

 1. Justa 9 listopada 2016
 2. Radka 27 czerwca 2017
 3. Marianna 22 stycznia 2018

Dołącz do dyskusji